isbul.net

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Üniversitelerin eğitim fakülteleri içerisinde yer alan biyoloji öğretmenliği biyoloji alanında öğrenci eğitecek öğretmenler yetiştirmektedir. Türkiye'de sadece 9 üniversitede bulunan bu bölümden mezun olanların iş bulma olanakları oldukça fazladır. Mezun olunduktan sonra her yıl yapılan KPSS ile alımları yapılan bu öğretmenlik bölümünün atanma puanları her yıl değişiklik göstermektedir.

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Eğitim fakültelerinin lisans programı kapsamında yer alan biyoloji öğretmenliği 4 yıllık bir bölümdür. Bu süre içerisinde diplomayı alarak biyoloji öğretmeni olarak anılmak isteyenlerin mutlaka not ortalamalarını 2.0 ve daha üstünde tutmaları gerekmektedir. Aksi takdirde mezun olunmayan bu bölümde öğrencilerin mezun olma süreleri bir sonraki yıla uzayacaktır.

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Eğitim görülen 4 yıl boyunca biyoloji bilimi adına tüm bilgilerin öğretildiği biyoloji öğretmenliği bölümü alanlarında uzman eğitimciler yetiştirmektedir.

Bu süre zarfında öğrencilerin gördükleri dersler ise şu şekildedir;

 • Genel botanik
 • Sistematik botanik
 • Mikrobiyoloji
 • Bitki anatomisi
 • Öğretme teknikleri ve materyal tasarımları
 • Biyoloji eğitimi ölçme ve değerlendirme
 • Ekonomik botanik
 • İnsan anatomisi ve fizyolojisi
 • Moleküler biyoloji
 • Hücre biyolojisi
 • Genel zooloji

Toplamda 8 eğitim dönemi görülen bu derslerin tamamı farklı kredilere sahiptir. Bu kredilerin ortalamalarını daha yüksek tutan öğretmen adayları gelecek yaşantılarında daha başarılı olabilirler. Bu derslerin yanı sıra seçmeli derslerinde bulunduğu bu bölümde öğrenciler üniversitelerin web adreslerinden ders programlarını takip edebilirler.

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Bu bölümün mezunlarının temel amaçları üniversiteye kadar olan tüm eğitim aşamalarında öğrencilere biyolojiye dair tüm bilgileri aktarmaktadır. Kendisini iyi yetiştiren bu bölüm mezunları hizmet verdikleri okullar ve diğer eğitim kurumlarında birçok öğrencinin hayatına yön vereceklerdir.

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Bu bölüm mezunlarının iş olanakları arasında kamu kurum ve kuruluşları özel sektör alanları da bulunmaktadır. Adında geçen öğretmenlik kavramı nedeniyle devlet kurumları dışında nerede görev yapabilecekleri pek bilinmeyen bu bölümden mezunlar etüt merkezlerinde de görev yapabilirler. Özel ders verme veya özel eğitim merkezlerinde kurs verme imkanı da bulunan bu bölüm mezunlarının devlet elinde görev yapabilmeleri için sınav şartı geçmeleri gerekmektedir. Her yıl yapılan KPSS sınavından istenilen puanı alan biyoloji öğretmenliği mezunları iyi bir tercihle istedikleri yere kolaylıkla atanabilirler. Akademik kariyer imkanı da bulunan bu bölümden mezun olan eğitmenler yüksek lisans aşamasının ardından öğretmen yetiştirici olarak da görevlerini yapabilirler.

İş Ara

İş Arayan Girişi

İlan Yayınla

Firma Girişi