isbul.net

Fransızca Öğretmenliği Bölümü

Fransızca Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Fransızca dilini eğitim verilen kurumlarda öğrencilere en iyi şekilde öğretmek ve Fransızca dilini öğrencilere tanıtmak, sevdirmek amacı ile Fransızca öğretmenliği bölümü kurulmuştur. Bölümü seçecek olan öğrencilerin Fransızca diline karşı ilgi duyması ve öğrenmeye istekli olması beklenmektedir. Öğrenmeye ve öğretmeye açık sorumluluk sahibi her birey bu bölüme başvuru yapabilir.

Eğitim fakültelerinde verilen bölüm dersleri öğretmen yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bölüm ülkemizin birçok üniversitesinde öğrenci kabulü ile eğitime başlamaktadır. Her üniversitede genel olarak aynı dersler ve 240 Akts hakkını doldurma zorunluluğu bulunmaktadır. Bölümü tercih etmeyi düşünen öğrenciler için ayrıntılar yazımızda yer almaktadır.

Fransızca Öğretmenliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

4 yıllık eğitim veren Fransızca öğretmenliği bölümünden mezun olmak isteyen öğrencilerin 240 Akts'yi doldurmaları gerekmektedir. 240 Akts'yi doldurmuş ve mezuniyet koşullarını yerine getirmiş olan her öğrenci bölümden mezun olabilmektedir. Üniversiteden üniversiteye mezuniyet koşulları değişkenlik gösterebilmektedir. Mezun olduktan sonra çeşitli alan ve kurumlarda iş seçeneği bulunan bölümün istihdam olanakları oldukça geniştir.

Fransızca Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bölüm öğrencileri toplamda 8 yarıyılda Fransız dili ve öğretmenlik mesleği alanı ile ilgili birçok ders almaktadır.

Dersler arasında şunlar bulunmaktadır:

1)     Fransız Edebiyatına Giriş

2)     Sözlü anlatım becerileri

3)     Eğitim psikolojisi

4)     Kısa öykü incelemesi

5)     Yazılı anlatım

6)     Bağlamsal Dilbigisi

7)     Otonom öğrenme

8)     Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme

Dersleri ve daha birçok ders Fransızca öğretmenliği bölümü içerisinde öğrencilere verilir. Eğitimleri alarak bölümden mezun olan öğrencilere lisans diploması verilir. Bölüm içerisinde öğrencilere hem alanlarına yönelik dersler hem de öğretmenlik alanına yönelik çeşitli dersler verilmektedir. Fransızca öğretmeni olabilmek için üniversite sınavından yeterli puanı almak ve 4 yıllık lisans eğitimini lisans diplomasını alarak tamamlamak gerekmektedir.

Fransızca Öğretmenliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Bölüm mezunları "Fransızca Öğretmeni" unvanı alırlar. Çeşitli eğitim kurumlarında ve özel eğitim kurumlarında olarak görev yapabilen Fransızca öğretmenliği bölüm mezunları Fransızca dilini ve becerilerini öğrencilere en iyi şekilde aktarmak ile sorumludurlar. Ayrıca öğrencilerinin kişisel gelişimlerine destek vermeli ve öğrencileri ilgilerine göre doğru alanlara yönlendirmelidirler.

Fransızca Öğretmenliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Fransızca Öğretmeni bölüm mezunları çeşitli kurumlarda öğretmen olarak görev alabilirler. Kamu ve özel kurumlarda iş sahibi olabilme imkanına sahip olan Fransızca öğretmenliği mezunları kamu için KPSS sınavına girmelidir. Turizm alanında ve medya iletişim alanlarında bulunan kurumlarda da bölüm mezunları için istihdam seçenekleri bulunmaktadır.

İş Ara

İş Arayan Girişi

İlan Yayınla

Firma Girişi