isbul.net

İnşaat Teknolojisi Bölümü

İnşaat Teknolojisi Bölümü Nedir?

Üniversite tercih zamanının gelmesine bağlı olarak, bölüm seçimi yapılması gerekir. Bu bölümler arasında inşaat teknolojisi bölümü de yer alır. İçerik olarak birtakım mühendislik birikimi gerektiren bölüm, inşaat alanında kullanılacak olan malzemelerin tasarlanması, kullanılmakta olan malzemelerin geliştirilmesi ve inşaat için kullanılacak teknolojik ürünlerle ilgili bilgi eğitimi verir. Bu bölümü tercih etmek isteyen bireyler; bölümün eğitim süresinin kaç yıl olduğunu, alınması gereken zorunlu ders adlarının neler olduğunu, mezun olunduktan sonraki iş olanaklarının neler olduğu, gibi konularda araştırma yapmalıdırlar.

İnşaat Teknolojisi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Bölümlerin eğitim süreleri, yurt içinde ve yurt dışında farklı süre olarak belirlenir. Benzer şekilde yurt içinde de çeşitli nedenlere bağlı olarak bölüm süreleri uzun olabilirken, bazı durumlarda da kısa sürede mezun olma imkanı tanınır. Bu durumlara bağlı olarak inşaat teknolojisi bölümü eğitim süresi normal şartlarda iki sene olarak belirlenir. Ancak; alınacak olan hazırlık sınıfı dil eğitimine bağlı olarak, derslerde başarının yeterli olarak görülen düzeyin altında olması ve devamsızlık yapılmasına bağlı olarak süre artabilir.

Eğitim süresinin uzaması durumu, bazen dönemlik bazen ise senelik olarak ifade edilir. Uzatma yaşandığı zaman inşaat teknolojisi bölümünün üç veya dört sene gibi sürede bittiği gözlemlenir. Ancak hazırlık sınıfının olmaması, derslerde yüksek başarı sağlanmasına bağlı olarak da bir dönem daha erken mezun olunarak bir buçuk senede mezun olunduğu gözlemlenebilir.

İnşaat Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bölüm dersleri, bölümden sonraki mezuniyet hayatına hazırlamak ve gerekli teknik bilgiyi sağlamak amacıyla verilen derslerdir.

Bu duruma bağlı olarak, alınması gereken zorunlu dersler şu şekilde ifade edilebilir:

 1. Teknik resim
 2. Genel matematik
 3. Statik
 4. Bilgi iletişim teknolojileri
 5. Yapı malzemeleri
 6. Yapı tesisatı
 7. Çevre koruma
 8. İş sağlığı ve güvenliği
 9. Beton teknolojisi
 10. Mukavemet
 11. Meslek resmi
 12. Mesleki matematik
 13. Araştırma yöntem ve teknikleri
 14. Kalite güvence sistemleri
 15. Meslek etiği
 16. Betonarme
 17. Kara yolu inşaatı gibi derslerin alınması gerekir.

Ek olarak seçmeli ders seçimi yapmak da mümkündür.

İnşaat Teknolojisi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

İnşaat teknolojisinden mezun olunduğu zaman; inşaat çalışanlarına kaptanlık, firmalarda tasarımcı, teknolojik aletleri kontrol etme işleri yapılabilir.

İnşaat Teknolojisi Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

İnşaat teknolojisinden mezun olanlara sağlanan en önemli iş olanağı; inşaat çalışanlarının bilgilendirilmesinde ve çeşitli firmalarda tasarımcı olarak çalışabilme olanağının sağlanmasıdır.

İş Ara

İş Arayan Girişi

İlan Yayınla

Firma Girişi