isbul.net

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Nedir?

Günümüzde teknolojinin ve araştırma imkanlarının gelişmesiyle birlikte insanların gen havuzlarını belirlemek, diğer canlı türlerinin gen yapılarının içeriğini saptamak ve genetik ile ilgili çalışmalar yapmak için büyük bütçeler harcanmaktadır. Bu nedenle son yıllarda oldukça popüler bir alan haline gelen moleküler biyoloji alanı, meslek seçmek isteyen bireylerin merak ettiği bir alan olmaktadır.

Yakın gelecekte en popüler mesleklerden biri haline geleceği tahmin edilen moleküler biyoloji ve genetik bölümü tanım olarak; canlıların en temel yapı taşı olan hücreden en karmaşık yapı olan sisteme kadar canlıların moleküler yapılarını belirleyen ve canlı, cansız organizmaların ekosistem ile olan ilişkilerini araştıran bir bilim dalıdır.

Bununla birlikte moleküler biyoloji ve genetik ana bilim dalı sayesinde kanser ve diğer hastalıklarla mücadele için yeni tedavi yöntemleri geliştirilmektedir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Dersleri Nelerdir?

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyan öğrenciler 4 yıl boyunca biyoloji, kimya ve fizik alanlarında dersler almakta ve uzmanlaşmaktadır.

Bölüm öğrencilerinin alacakları dersler arasında;

  • Moleküler Hücre Biyolojisi
  • İnsan Genetiği
  • Organik Kimya
  • Biyokimya
  • Gelişim Biyolojisi
  • Sistem Biyolojisi
  • Moleküler Genetik

gibi biyoloji ve kimya ağırlıklı dersler yer almaktadır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Diğer lisans bölümlerinde olduğu gibi moleküler biyoloji ve genetik bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. Bu dört yıl boyunca öğrencilerden 240 AKTS ders yükünü tamamlayıp diğer mezun olma şartlarını da sağladıktan sonra mezun olmaları beklenmektedir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Moleküler biyoloji ve genetik bölümünden mezun olan bir kişi; dünyadaki genlerin saptanmasında, hastalıkların ve genlerde gerçekleşen mutasyonların nedenlerin tespit edilip düzeltilmesinde ve canlıların ekosistem ile olan biyolojik ve kimyasal ilişkisinin araştırılmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Dolayısıyla bu bölümü tercih edecek bir kişinin sabırlı, alana karşı ilgi duyan ve araştırmayı seven bir karakterinin olması faydalı olacaktır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü İş Olanakları Nelerdir?

Bu bölümden mezun olacak bir kişi; yurtiçi ve yurtdışında kariyerine devam edebilme imkanına sahip olacaktır. İlaç ve gıda sanayisi başta olmak üzere sağlık, çevre ve biyoloji ile ilgili araştırma ve geliştirme yapan tüm firmalar yeni mezun öğrenciler için iş imkanı haline gelecektir. Ayrıca genetik üzerine araştırma yapan tüm laboratuvar ve şirketler de moleküler biyoloji ve genetik bölümü mezunları için çalışma alanı olmaktadır.

İş Ara

İş Arayan Girişi

İlan Yayınla

Firma Girişi