isbul.net

Spor Bilimleri Bölümü

Spor Bilimleri Bölümü Nedir?

Spor ve fiziksel aktiviteler insan sağlığı için oldukça önemlidir. İnsanların sağlıklı bir şekilde yaşaması için spor bilimleri büyük önem taşıyor. Üniversitelerdeki spor bilimleri bölümlerinde eğitim gören öğrenciler, sporun insan vücudu üzerindeki fiziksel, zihinsel ve sosyal etkileri araştırılır.

Spor bilimleri çalışması içerisinde anatomi, psikoloji ve fizyoloji gibi birçok akademik çalışma bulunur. Bu üniversitelerde okutulan derslerde spor faaliyetlerinin performans ve beslenme gibi konularla ilişkisi üzerine eğitim verilir. Bunların yanı sıra spor endüstrisi ve farklı spor dalları ile ilgili bilgi sahibi olunması sağlanır.

Spor Bilimleri Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Farklı üniversitelerde faaliyet gösteren Sağlık Bilimleri Fakülteleri kapsamında çeşitli bölümlere yer veriliyor. Bu bölümlerinden biri olan Spor Bilimleri bölümü 4 yıl boyunca sürebilir. Spor Bilimleri bölümüne giriş yapmak isteyen öğrenciler, eşit ağırlık puan türüne sahip olmalıdır.

Spor Bilimleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Spor Bilimleri Bölümü öğrencileri temel olarak bazı dersler alırlar. Bu derslerin yanı sıra ortak zorunlu dersler çeşitli dersler de veriliyor. Açık Alan ve Kapalı Alan Sporları, Sporda Fiziksel Uygunluk Testleri, Psikomotor Gelişim ve Öğrenme ve Spor Sosyolojisi gibi derslerin yanı sıra alana özel dersler bulunuyor.

Spor Bilimleri öğrencilerine verilen derslerden bazıları şu şekildedir;

  • Antrenman ve Hareket Bilgisi,
  • Sporda İletişim Becerileri,
  • Sporcu Sağlığı ve İlkyardım,
  • Fizyoloji,

Belirtilen derslerin yanında üniversitelere göre değişen dersler ve konu içerikleri bulunabilir. Bölüm öğrencileri dört yıllık lisans süreleri boyunca yeterli gelişimi gösterebilmeleri adına daha pek çok ders ile eğitilir.

Spor Bilimleri Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Spor Bilimleri bölümünden mezun olan kişilerin çalışabileceği farklı alanlar vardır. Mezun olan kişiler farklı uygulama alanlarında yönetici olarak sporun farklı sektörlerine katkı sağlamak amacıyla çalışır.

Spor Bilimleri mezunlarının çok geniş bir alanda çalışma olanakları bulunur. Hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilecek kişiler, farklı alanlarda istihdam edilir. Sporun farklı alanlarında çalışma olanağı bulan mezunlar, kendi mesleklerinde yükselme şansı yakalar.

Spor Bilimleri Bölümü İş Olanakları Nelerdir?

Spor bilimleri mezunları için oldukça geniş meslek olanakları bulunur. Basketbol takımlarında yöneticilik ve koçluk yapılabilir. Bunun yanı sıra spor psikoloğu veya spor terapisti olmak mümkündür.

Farklı sporların federasyonlarında temsilci ve görevli olarak çalışmak da mümkündür. Spor bilimleri mezunlarının kariyer seçenekleri çeşitlilik gösteriyor. Akademik kariyerine devam etmek isteyen kişiler, farklı alanlarda eğitim görebilirler. Formasyon eğitimi almayı tercih eden mezunlar ise farklı eğitim kurumlarında öğretmenlik yapabilir. 

İş Ara

İş Arayan Girişi

İlan Yayınla

Firma Girişi