isbul.net

Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü

Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü Nedir?

Uluslararası işletme yönetimi bölümünün temel amacı, ulusal firmalara ve büyük şirketlere, üst düzey yönetici yetiştirmektir. Lisans programı olan uluslararası işletme yönetimi, öğrencilerini eşit ağırlık türünden seçer. Her ne kadar program eşit ağırlık bölümü olsa da, sözel becerilerin yetkinliği, iş hayatında oldukça önem arz eder. Uluslararası işletme yönetimi, İngilizce dışında Almanca eğitim veren sayılı bölümlerden biridir. Öğrencilerine mezun olduklarında, iki dil bilme imkânı sunan bu program, bu açıdan da oldukça avantajlıdır.

Bölüm dersleri uygulamalı ve teori olarak öğrencilerine sunulur. Uluslararası işletme yönetimi bölümü öğrencileri, bu sayede iş hayatında karşılaşabilecekleri zorluklara karşı önceden hazırlanma imkânı bulurlar. Dünya standartlarına paralel olarak verilen eğitim, öğrencinin mezun olduktan sonra iş bulmasını kolaylaştırır. İş olanakları oldukça geniş olan uluslararası işletme yönetimi, vizyon sahibi, gelişime açık, disiplinli öğrenciler için başarının kaçınılmaz olduğu bir lisans programıdır. Uluslararası işletme yönetimi, odağına insanı alan bir programdır. Yönetim esasına dayandığı için, iletişim becerileri yüksek olan öğrenciler, uluslararası firmalarda çalışma fırsatına sahip olacaklardır.

Yetkin ve becerikli yöneticiler yetiştirmek için kurulan uluslararası işletme yönetimi, bölümünden mezun olan öğrenciler, kendi iş sahalarını kurabilecek bilgiye sahip olurlar. Uluslararası işletme yönetimi bölümünde verilen temel muhasebe ve finans derslerinin yanı sıra, bir şirketin omurgasını oluşturan her parça hakkında öğrencilere yetkinlik kazandırılır. Bu da öğrenciyi kendi işletmesini kurabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip hale getirir. Birçok açıdan avantajlı bir program olması nedeniyle uluslararası işletme yönetimi, son zamanların popüler bölümlerindendir.

Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Uluslararası işletme yönetimi, programında bir yönetici için gerekli alt yapıyı oluşturan ders içerikleri mevcuttur.

Bu dersler şunlardır;

 • İşletme Matematiği.
 • İşletme Almancası.
 • Genel İşletme.
 • İşletme Psikolojisi.
 • Finansal Muhasebe.
 • Maliyet Muhasebesi.
 • Yönetim ve Organizasyon.
 • Pazarlama İlkeleri.
 • Uluslararası Finansal Yönetim.
 • İnsan Kaynakları Yönetimi.
 • Mikroekonomi.

Uluslararası işletme yönetimi bölümünde öğrencinin alması zorunlu olduğu dersler bu şekildedir. Bu derslerin yanı sıra seçmeli olarak alabilecekleri dersler de mevcuttur.

Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Uluslararası işletme yönetimi bölümünden mezun olan öğrenciler, hem kamu hem özel kuruluşlarda iş imkânına sahiptirler. Şirketlerin hemen hemen her departmanında yönetici olarak çalışabilirler. Uluslararası şirketler, bankalar, finans kuruluşları ve büyük küçük her işletmede diplomalarını değerlendirme olanağı bulurlar. Kamu kuruluşlarında çalışmak isteyen öğrenciler ise açılan kamu personel seçme sınavına girerek, birçok kamu kuruluşunda istihdam edilebilir.

Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Uluslararası işletme yönetiminden mezun olan öğrenciler, her özel şirketin yönetici pozisyonunda çalışabilir. Aynı zamanda kamu kuruluşlarında da yönetici olarak çalışabilir. Kısacası yönetim departmanı olan her alan, uluslararası işletme yönetimi bölümünden mezun olan öğrenci için potansiyel iş olanağıdır.

İş Ara

İş Arayan Girişi

İlan Yayınla

Firma Girişi