isbul.net

Dekan

Genel Bakış

Dekan nedir, ne iş yapar, nasıl olunur? Dekan olmak için gereken eğitimler, bireysel özellikler nelerdir? Dekan nerelerde çalışabilir? Dekan arayan firmalar hangileridir? Dekan mesleğiyle ilgili tüm soruların cevaplarını isbul.net Meslek Rehberi’nde bulabilirsiniz.
isbul.net'te her gün güncel Dekan ilanları yayınlanıyor. Dekan olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur. Hemen Özgeçmiş Oluştur
Dekan olarak iş arayanlara ulaşmak için hemen firma girişi yapabilir ve iş ilanı yayınlayabilirsiniz. İş İlanı Yayınla

Dekan Nedir, Ne İş Yapar?

Dekan Kimdir?

Dekan, üniversitelerde yer alan ve bölümdeki en yetkili olan kişidir. Dekanın fakültedeki görevler de, bizzat Yükseköğretim Kurumu tarafından belirlenmiş görevlerdir.

Dekan, fakültede yer alan en yetkili kişidir. YÖK'ün belirlemiş olduğu yönetmeliklere uyum sağlamakla beraber bulunduğu birimin işleyişinden sorumlu kişidir. Dekan; öğrenciye, çalışanlara ve bünyedeki eğitmenlere karşı her türlü görevin ve sorumluluğun yerine getirilmesi amacıyla çalışmalar yürütmektedir.

Dekanın Görevleri Nelerdir?

Gerekli eğitimleri almış olan ve üniversitede eğitim görevlisi olarak çalışmalarına başlayan Dekan, atamayla seçilmektedir. Yerine getirmesi gereken sorumluluklara uymadığı takdirde rektör tarafından uzaklaştırılabilen dekanların uyması gereken temel görev ve sorumluluklar şu şekilde sıralanabilir:

İş Ara

İş Arayan Girişi

İlan Yayınla

Firma Girişi