isbul.net

Hattat

Genel Bakış

Hattat nedir, ne iş yapar, nasıl olunur? Hattat olmak için gereken eğitimler, bireysel özellikler nelerdir? Hattat nerelerde çalışabilir? Hattat arayan firmalar hangileridir? Hattat mesleğiyle ilgili tüm soruların cevaplarını isbul.net Meslek Rehberi’nde bulabilirsiniz.
isbul.net'te her gün güncel Hattat ilanları yayınlanıyor. Hattat olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur. Hemen Özgeçmiş Oluştur
Hattat olarak iş arayanlara ulaşmak için hemen firma girişi yapabilir ve iş ilanı yayınlayabilirsiniz. İş İlanı Yayınla

Hattat Nedir, Ne İş Yapar?

Hattat Kimdir?

Hat sanatını icra ederek estetik görünümlü yazılar yazan kişilere hattat denir. Hat sanatı, tarihsel geçmişi olan bir sanat dalıdır. Her alfabe ile hat yazıları yazılabilirse de bu yazıma en uygun olanı Arap alfabesidir. Bu nedenle Arap alfabesinin kullanıldığı ülkelerde bu sanat gelişmiştir. Osmanlı Devleti döneminde de çok iyi hattatlar yetişmiş ve nadide eserler verilmiştir. Günümüzde hat yazılarına kaliografi de denilmektedir.

Hattatın Görevleri nelerdir?

Hat, geleneksel sanatlardan biridir. Hattatlar da birer sanatçı olarak ayet, hadis, özlü söz gibi güzel sözleri görsel zevk verecek şekilde kaleme alırlar. Hat sanatı eserleri tablo, levha gibi dekoratif objelerde kullanılabilmektedir.

Hattatların görevleri şunlardır:

  • Hat sanatında kullanılan kamış kalem, mürekkep, kalemdan (kalem kutusuna verilen ad), hokka, mühre, üzerine hat yapmaya uygun kağı... Devamını Göster

İş Ara

İş Arayan Girişi

İlan Yayınla

Firma Girişi