isbul.net

Konsolos

Genel Bakış

Konsolos nedir, ne iş yapar, nasıl olunur? Konsolos olmak için gereken eğitimler, bireysel özellikler nelerdir? Konsolos nerelerde çalışabilir? Konsolos arayan firmalar hangileridir? Konsolos mesleğiyle ilgili tüm soruların cevaplarını isbul.net Meslek Rehberi’nde bulabilirsiniz.
isbul.net'te her gün güncel Konsolos ilanları yayınlanıyor. Konsolos olarak işe başlamak için özgeçmiş oluştur ve sana en uygun ilanlara başvur. Hemen Özgeçmiş Oluştur
Konsolos olarak iş arayanlara ulaşmak için hemen firma girişi yapabilir ve iş ilanı yayınlayabilirsiniz. İş İlanı Yayınla

Konsolos Nedir, Ne İş Yapar?

Konsolos Kimdir?

Konsolos ya da konsolosluk memuru, yabancı ülkeler temsil ettikleri ülkeler adına resmi işlemleri yürüten görevlilerin tanımlanması için kullanılan mesleki bir tabirdir. Konsoloslar; temsil ettikleri ülkelerdeki ticari, sınai ya da vatandaşlık işlemlerini yerine getirmekle yükümlü olan kişilerdir.

Konsoloslar, çoğu zaman büyükelçiler ile karıştırılır ancak bu ikisi birbirinden farklı görevleri üstlenirler. Büyükelçiler; bulundukları ülkede, devlet tarafından atanmış olan ve kendi ülkelerini temsil etmekle görevli en üst seviyedeki kişilerdir. Konsolos olanlar da devlet tarafından atanır ve temsille beraber resmi işlemleri yürütme sorumluluğundadır fakat statüleri farklıdır.

Konsolosun Görevleri Nedir?

Konsolosların görevlerini ağırlıklı şekilde bağlı bulundukları ülkenin vatandaşlık işlemleri oluşturur.

Diğer temel görevleri;

İş Ara

İş Arayan Girişi

İlan Yayınla

Firma Girişi